Az egészséges életmód térnyerésével párhuzamosan növekszik a kereslet a természetes hatóanyagokkal készített kozmetikumok iránt, melyek a téli hónapokban hatványozottan fontos szerepet töltenek be bőrünk épen tartásában. Dr. Gyovai Viola okleveles biológus, a Magyar Tudományos Akadémia kanditátusa arról beszélt, ilyenkor a hűvösebb, szeles időjárás miatt erősebb a vízvesztés a bőrben, ami kellemetlen tüneteket okozhat. Mint mondta, a biokozmetikumok használata mellett fontos az egészséges táplálkozásra és a vitaminpótlásra is kiemelt figyelmet fordítani ebben az időszakban.

A megváltozott időjárási körülmények télen a szervezetünket is megviselhetik. A légszennyezettség, az alacsony hőmérséklet, a hűvös szeleknek való állandó kitettség a bőr normálisan funkcionáló rétegét is kikezdi, az antioxidánsok elhasználódnak, emiatt sokaknál jelentkezik a kiszáradt, vízhiányos bőr.

Dr. Gyovai Viola, a BIOLA biokozmetikumok cégalapító ügyvezetője arról beszélt, nemtől és korosztálytól is függ, hogyan érdemes a bőrtisztítást végezni télen.

„A kamaszoknak nagyon gyakran alkoholos termékeket ajánlanak zsíros bőrre, ami egyáltalán nem előnyös, mert az a normál bőranyagcserével nem kompatibilis, „kiszolgáltatottabbá”, támadhatóvá teszi a felső rétegeket. Főleg úgy, hogy télen egyébként is szárazabb jellemzően mindenkinek a bőre, és ezzel csak fokozzuk a folyamatot” – mutatott rá.

Az okleveles biológus szerint a tiniknek inkább a bőr védekezőképességét támogató, a bőrt kevésbé drasztikusan zsírtalanító termékeket kellene választaniuk, melyek kamillát, bíbor kasvirágot, esetleg édesgyökeret tartalmaznak, hiszen ezek jótékony hatásai kivétel nélkül bizonyítottak.

Damian McCoig / Unsplash

Zsírhiány, szakállgyulladás, hajhullás

Az idősebb korosztályról szólva azt mondta, az érettebb bőr annyira zsír- és vízhiányossá tud válni, hogy azt leginkább biológiailag aktív, természetes növényi olajokkal és hidratáló növényi eredetű hatóanyagokkal lehet ellensúlyozni. A szakember azt is tanácsolja, hogy a különböző arctejek mellé bioaktív növényi olajokat tartalmazó, antioxidánsokban gazdag nappali és éjjeli arcápolót egyaránt használunk, mert azzal támogatjuk a bőr vízmegtartó képességét.

„A férfiaknak gondolniuk kell arra, hogy a borotválkozással irritálhatóbbá teszik a bőrt, és a téli időszakban még erősebben jelentkezhet a szakállgyulladást. Ezt gyulladáscsökkentő hatásukról ismert gyógynövény kivonatokat, és bőrtápláló növényi olajokat is tartalmazó teafa-, eukaliptusz illóolaját tartalmazó bőrápolószerrel lehet kezelni, mert nyugtatja a bőrt. Ami pedig a télen felerősödő hajhullást illeti, érdemes olyan sampont választani, amely segíti a hajhagymák körüli vitálisabb anyagcserét és nem túl erősen zsírtalanítja a fejbőrt.” – magyarázta.

A magyar BIOLA cégalapító ügyvezetője felhívta rá a figyelmet, érdemes mindig biokozmetikumokat választani, melyek a bőr anyagcseréjét harmonikusan támogatják, táplálják, elősegítik a test szintetikus vegyi anyagokkal történő terhelésének mérséklődését azáltal, hogy a természetes, egészséges életmód fontos részét képezik az élelmiszerek és a testmozgás mellett. Sokféle szempontból érdemes magyar bio élelmiszereket fogyasztani, mint ahogy a cége is fontosnak tartja, hogy minél több bio- és biodinamikus növényi hatóanyagot vásároljon fel a magyar biogazdáktól.

Dr. Gyovai Viola szerint fontos a bioaktív olajokban pl. ligetszépe- és tökmagolajban, antioxidánsokban pl. gránátalma-, áfonya-, kivi-, narancs-, aronialében gazdag termékeket fogyasztani a „bőrerősítés”, bőrtáplálás szempontjából. Azt is ajánlotta, mindenki figyeljen arra is, hogy olyan parfümöt használjon, amiben ha lehet kevés vagy nincs allergén, de igaz ez a kézápolókra is, hiszen télen a berepedezés, sok fertőtlenítős kézmosás miatt gyakrabban használjuk ezeket a termékeket.

 

Borítókép: Freestocks / Unsplash

A heti legjobb cikkek minden hétfő reggel a postafiókodban:

Kapcsolódó: