A kimagasló első negyedéves felfutás után normalizálódott az ingatlanpiac aktivitása áprilisban, a Duna House adatai szerint 13 511 darab adásvétel zajlott áprilisban, ami továbbra is aktív piacot jelent – közölte a vállalat.
A tranzakciószám a szakértők szerint azt mutatja, hogy nem volt jelentős visszaesés az erős évkezdés után. 2019-hez képest a mostani adásvételek száma minimális, 5 százalékos csökkenést mutat, a járvány tavaly áprilisi, első hulláma okozta mélyponthoz képest viszont több mint duplázott a piac 2021-ben.
A Duna House várakozása szerint májusban és júniusban továbbra is aktívak maradnak az eladók és vevők egyaránt, aminek köszönhetően 75-80 ezer tranzakcióval zárhatja az első félévet a lakóingatlanpiac.
Továbbra is egyértelműen erősödő trendet mutat a jelzáloghitelpiac, a Duna House pénzügyek becslése szerint áprilisban is 92-93 milliárd forint közötti szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott a márciusi 93 milliárd forintos volumen után.
A lakáspiachoz hasonlóan a jelzáloghitel és otthonteremtési támogatások területén is továbbra is erős mutatókat vár a Duna House a második negyedévben.
A budapesti agglomerációban az áprilisi tranzakciók közel fele 35 millió forint felett zajlott, így az átlag négyzetméterár az adásvételek 34 százalékában már 500 ezer forint felett volt a főváros környéki településeken. A területen a 80-100 négyzetméter közötti lakások népszerűsége mellett ebben a hónapban az eggyel kisebb, 60-80 négyzetméteres kategória is kedveltebb lett áprilisban.
A jelentés szerint Budapesten a lakásvásárlók között – az idén először – 40 százalék felett zártak a befektetők, amivel megelőzték az első lakásvásárlókat és a nagyobb otthont keresőket is. Vidéken egyelőre még nem látszik a növekedés a befektetői aktivitásban, így az összes lakásvásárló között 22 százalékos részaránnyal rendelkeznek, picit megelőzve az első otthonukat megtalálókat (20 százalék), de jócskán lemaradva a nagyobb ingatlant vásárlók (39 százalék) mögött.
MTI