Az online megbeszélések térnyeréséről, szerepéről, a bennük rejlő lehetőségekről, illetve a korlátaikról a személyes találkozókkal összevetve.

Ha rápillantanánk a naptáradra, hány online megbeszélést látnánk betárazva? Mennyi lenne köztük olyan, amit tavaly ilyenkor még személyesen bonyolítottatok volna? Nálad milyen mértékben vált bevett gyakorlattá az online meetingek a járvány hatására?

Nemrég Vigh Borival, Pirner Almával és Bolya Imrével beszélgettünk a kérdéskörről. Most pedig kicsit bővebben is kifejtjük az idevágó meglátásainkat.

Kétségtelen, hogy sokkal nagyobb nyitottság az online meetingek felé

Március előtt szinte kérdés nélkül pattantunk autóba és utaztunk akár több száz kilométert is egy személyes találkozó kedvéért. Aztán egyszerre borult minden, és kénytelenek voltunk átrendezkedni online kommunikációra.

Időközben az is kiderült, hogy a kényszerhelyzetnek akad előnyös oldala. Nem kell költeni utazásra, napi szinten órákat spórolhatunk, miközben a legfontosabb kérdésekről online is hatékonyan tudunk beszélgetni.

Lauren Mancke / Unsplash

Nálunk például a naptárban egymást érik a Zoom, Skype vagy Google Meet megbeszélések, akár a csapaton belüli kommunikációhoz is. De az ügyfelekkel folytatott megbeszéléseknél is tapasztaljuk a fokozott nyitottságot.

Kommunikáció határok nélkül, avagy a pandémia pozitív hozadéka

Nem akarunk a „minden rosszban van valami jó” féle közhelyekkel dobálózni, de muszáj belátni, hogy sokszor mi zárjuk be magunkat egy dobozba. Viszont kilépve a megszokott nézőpontból teljesen új lehetőségek is feltűnhetnek a láthatáron.

Egy coaching ügyfél a világ másik végéről, vagy olyan potenciális ügyfelek az országhatáron túlról, akik korábban valahogy a radar alatt maradtak. Viszont az online meetingek előre törésével világossá vált, hogy igazából semmi akadálya az együttműködésnek.

Persze a lehetőségekre való fókuszálás mellett is be kell látni, hogy az online megbeszéléseknek vitán felül megvannak a határai.

Mennyire közvetíthető a karizma online?

Találkoztál már úgy valakivel vagy valakikkel, hogy előtte több hónapon át kizárólag online volt lehetőségetek beszélgetni? Elképesztően érdekes tapasztalat. A személyes találkozás ugyanis egészen új energiákat szabadíthat fel.

Egy sokkal mélyebb érzelmi kötődés, erősebb lojalitás, az összetartozás erőteljes érzése alakulhat ki offline. Legyünk őszinték, bármennyire is ámulunk és bámulunk a technológia fejlettségét látva, az online egy darabig még nem fogja kiváltani a személyes találkozókat.

Wu Jianxiong / Unsplash

Addig is használd ki azt a potenciált, amit a Meet, a Skype vagy a Zoom tartogat a számunkra. Hiszen csak pár kattintás, és máris face to face beszélhetsz bármelyik munkatársaddal, ügyfeleddel vagy barátoddal.

Az pedig roppant érdekes kérdés, hogy vajon mit tartogat a jövő a kommunikáció bevett gyakorlatira nézve?

Mit hozhat a jövő az online vs. személyes találkozók kérdésében?

Gyakran hangzik el online mastermind csoportokban az igény arra, hogy „klasszul működik az online formátum is, de most már iszonyatosan király lenne, ha egy személyes találkozóból is töltődhetnénk”.

Szerintünk a kulcs a szabadság szóban rejlik. Vagyis az lesz majd az idilli állapot, amikor nem a kényszer miatt kell majd dönteni az online vs. személyes találkozó kérdésben, hanem ahogy épp a kedvetek tartja. Bízzunk benne, hogy mihamarabb eljön ez a pont is.

 

 

 

Te is szeretnél csatlakozni a helyfüggetlen vállalkozókból és szabadúszóból álló közösségünkhöz? Csatlakozz és kövess minket, hogy legyen elég inspirációd a mindennapokra! >> FacebookInstagramYouTube 

 

Kapcsolódó: