Manapság már szinte minden mobilelőfizetéshez jár internet-elérés is. De mit tegyen, akinek épp lejárt a kerete, vagy más okból nem tud adatokat forgalmazni a mobilján, esetleg mobilnet nélküli laptopon, tableten van szüksége adatkapcsolatra? Ilyenkor jövünk mi: mutatjuk, hogyan oszthatjuk meg saját mobilnetünket könnyen és biztonságosan!

Ma már egyáltalán nem okoz gondot az, hogy bárhol, bármikor az internetre csatlakozzunk. A telefonunk kompatibilis a mobilnetes hálózatokkal, ezért szinte nincs olyan pont a modern világban, ahol ne csatlakozhatnánk könnyen az 5G-re vagy 4G-re. De persze mindez egyáltalán nem olyan egyértelmű mindenki számára. Könnyen előfordulhat például, hogy egy ismerősünknek épp elfogyott a havi mobilnetes adatkerete, de olyan helyzet is adódhat, amikor egy laptoppal, tablettel vagy egyéb okoseszközzel kellene internetre kapcsolódni, viszont abban nincs SIM-kártya. Szerencsére ilyenkor a saját mobilunkat alakíthatjuk ideiglenesen Wi-Fi routerré, hogy ezek az eszközök a mi mobilnetünket használva “lássanak ki” az internetre.

Mi is az a mobil hotspot?

A mai okostelefonok már jó ideje rendelkeznek egy olyan beállítással, amely – a megfelelő biztonsági beállítások mellett – képesek megosztani saját mobilnet-elérésüket más készülékekkel is. Ekkor a telefonunk egy Wi-Fi routerré válik, amelyre jelszó megadásával lehet rácsatlakozni. Persze lehetőségünk van jelszó nélküli hálózatot is létrehozni, de már most szögezzük le, hogy ez bizony nem a legokosabb gondolat: ilyenkor ugyanis a közelünkben lévő idegenek is ránk tudnak majd csatlakozni. Ezért javasolt minden esetben a jelszó használatának beállítása a telefonunk hotspot beállításai között.

Amikor elindítjuk a hotspotot, az természetesen nem azt jelenti, hogy onnantól tétlenségre vagyunk kárhoztatva, míg a másik készülék le nem csatlakozik. A mobilnet megosztása közben továbbra is használhatjuk a telefonunk összes funkcióját a hanghívásoktól az internetezésig. Külön előny, hogy mivel ilyenkor a mobilunk egy Wi-Fi routerré alakul, nem csak egyetlen eszköz is csatlakozhat hozzá, tehát akár egy baráti társaság vagy egy családi kör több eszközét is egyszerre tudjuk kiszolgálni. Az is mindegy, milyen telefonról osztjuk a kapcsolatot, hiszen a végeredmény egy Wi-Fi kapcsolódási pont lesz, amelyet bármilyen wifi-képes eszköz használhat gyártótól függetlenül, ráadásul nem csak telefon, hanem laptop, tablet és más okoseszköz is.

Hol találom a mobil hotspot funkciót?

A legtöbb mai telefonon már a rendszer része a mobil hotspot, amelyet a beállítások között találunk meg, és az első alkalmazás után már sokszor gyorsgombbal is elérhető lesz.

Az iPhone készülékeken a Beállítások ikont keressük, majd erre koppintva a Személyes hotspot lehetőséget kell kiválasztani. Itt adjuk meg a létrehozandó hálózatunk nevét, amit majd a többi eszköznek meg kell keresnie (például “Gabi telefonja”). Ezután jön a jelszó megadása: ezt a lépést sose hagyjuk ki, mert így tényleg csak az kapcsolódhat a telefonunkhoz, akinek megadjuk a kódsort, mások nem potyázhatnak a mi kontónkra.

Ha Androidot futtató eszközön szeretnénk a hotspotot beállítani, a telefonon futó rendszer verziójától és az esetleges extra felhasználói felülettől függően valamelyest más lehet a folyamat – bár a rendszer ugyanaz, de más felület látszik például egy Samsung vagy egy Xiaomi mobilon. Szerencsére azért a legtöbb helyen hasonló a módszer, nem sokban különbözik az iPhone-nál leírtaktól. A beállítások között legtöbbször a kapcsolatok vagy Mobilhálózat alatt lehet megtalálni a Személyes hotspot vagy Mobil hotspot nevű menüpontot, ahol szintén a hálózat nevét és a jelszót megadva állíthatjuk be a wifi hálózatot.

A fenti folyamatot egyébként nem kell minden esetben végigcsinálni, mivel a legtöbb telefon gyorsmenüjében (amelyet könnyen elérhetünk a kijelző tetejéről az ujjunkat lefelé húzva) egyetlen ikonra koppintva elindítható a szolgáltatás, ekkor a csatlakozásra a korábban beállított hálózati néven és jelszóval lesz lehetőség.

Néhány dolog, amire érdemes figyelni hotspot-használat közben

Még egyszer leírjuk, mert nem lehet elégszer: sose osszunk meg mobilnetet jelszó nélkül! Máskülönben olyanok is csatlakozhatnak a készülékünkhöz, akik nem épp a legjobb szándékkal teszik, például a mi adatkeretünket használva töltenek le nagy méretű tartalmakat. Az pedig már konkrét veszélyt jelent, hogy ilyenkor rosszindulatú behatolók, digitális tolvajok is bejuthatnak a telefonunk rendszerébe, hogy kártevőket telepítsenek, vagy megszerezzék a személyes adatainkat.

Készüljünk fel arra is, hogy a bekapcsolt mobil hotspot némelyest jobban fogyasztja a telefon akkumulátorát még akkor is, ha mi magunk nem használjuk a készükélet. Épp ezért, ha hosszabb időre hagyjuk bekapcsolva a megosztást, ellenőrizzük, kellően fel van-e töltve a telefon, esetleg rakjuk töltőre vagy használjunk útitöltőt. A hotspot beállításakor egyébként megadhatjuk, hogy a funkció egy bizonyos idő elteltével magától leálljon, amikor nem észlel kapcsolódó eszközöket.

Végül pedig figyeljünk arra, hogy mennyit osztunk meg saját adatkeretünkből: ha korlátos előfizetésünk van, a túlzott jótékonykodás azzal is járhat, hogy idő előtt elfogynak az adott hónapra előirányzott gigabájtok. Érdemes jelezni is azokkal, akikkel megosztjuk a mobilnetet, hogy lehetőség szerint ne így töltsék le a világ összes 4K filmjét, egy ilyen hotspot inkább gyorssegélyre való.

Azt mindenesetre jó tudni, hogy bárkinek gyorsan segíthetünk, ha épp internet nélkül találják magukat: a megfelelő biztonsági beállítások mellett könnyen és gyorsan oszthatjuk meg velük a mobilnetes kapcsolatunkat, hogy szerezzünk egy jó pontot.