Az egyéni vállalkozás Magyarországon az egyik legnépszerűbb vállalkozási forma. Rengeteg előnyt kínál, az egyéni vállalkozás indítása, majd működtetése is rendkívül egyszerű, viszont vannak limitáció is. Az alábbi cikk segít megérteni az egyéni vállalkozás indításának lépéseit, előnyeit és azt, hogy kinek éri meg ezt a formát választania.
Az egyéni vállalkozás indításának lépései
Az egyéni vállalkozás indítása sokak számára csábító lehet, azonban hogyan érdemes hozzáfogni? Elöljáróban annyit érdemes leszögezni, hogy bár a vállalkozás indítása ingyenes és bárki elvégezheti, némi szakértelmet igényel, így bizonytalanság esetén érdemes segítséget kérni. De nézzük is az egyéni vállalkozás indításának lépéseit!
- A vállalkozást az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazáson (ONYAA) keresztül lehet indítani, amely az Ügyfélkapu rendszerén keresztül érhető el. Regisztrálni kell az egyéni vállalkozók nyilvántartásába, melyhez az Ügyfélkapu-hozzáférés szükséges. A regisztráció díjmentes, és viszonylag egyszerű folyamat.
- A regisztráció során meg kell adni a tevékenységi köröket, amelyeket az egyéni vállalkozó folytatni kíván. Ez az Önálló Vállalkozók Tevékenységi Jegyzéke (ÖVTJ) alapján történik. Fontos a megfelelő tevékenységi kör kiválasztása, mert ez befolyásolhatja az adózási és engedélyezési kérdéseket.
- Az egyéni vállalkozóknak többféle adózási forma közül választhatnak, mint például a KATA (kisadózó vállalkozások tételes adója), SZJA (személyi jövedelemadó), vagy az ÁFA körbe tartozás. A választott adózási forma jelentős hatással van a vállalkozás adóterheire és adminisztratív kötelezettségeire.
Az egyéni vállalkozás előnyei
Már korábban említettük mi is, de pontosan milyen előnyökkel bír az egyéni vállalkozás indítása?
Egyszerű indítás és fenntartás
Az egyéni vállalkozás gyorsan és alacsony adminisztratív terhekkel indítható. A regisztráció ingyenes, és kevésbé bonyolult, mint például egy Kft. alapítása.
Kedvező adózási formák
Az egyéni vállalkozóknak lehetőségük van választani a KATA adózást, amely egyszerű, átlátható és kis adóterhekkel jár, különösen azok számára, akik viszonylag alacsony bevétellel rendelkeznek (évi 18 millió Ft bevételig).
Nincs minimális tőkeigény
Ellentétben például a korlátolt felelősségű társaságokkal (Kft.), az egyéni vállalkozás indításához nincs szükség tőke befizetésére, ami megkönnyíti a vállalkozás megkezdését.
Rugalmasság
Egyéni vállalkozóként rugalmasan alakíthatja a tevékenységi köröket és a munkaidőt. A vállalkozás gyorsan megszüntethető vagy szüneteltethető, ha erre van szükség.
Kinek éri meg egyéni vállalkozást indítani?
Az egyéni vállalkozás azoknak ajánlott, akik:
- Alacsony kezdeti költségekkel és kockázattal szeretnék megkezdeni üzleti tevékenységüket.
- Szolgáltatás alapú tevékenységet folytatnak, mint például tanácsadás, szabadúszó munka, oktatás, vagy kézműves tevékenységek.
- Rövid távú vagy projekt alapú munkát végeznek, ahol a KATA adózás előnyös lehet az egyszerű és átlátható adminisztráció miatt.
- Akik szeretnének rugalmas munkavégzést és nem igényelnek bonyolult vállalati struktúrát vagy nagyobb létszámú munkavállalót.
Kinek nem javasolt az egyéni vállalkozás?
Azok számára, akik nagyobb volumenű üzletet szeretnének indítani, jelentős kockázatot vállalnak, vagy több alkalmazottat kívánnak foglalkoztatni, a Kft. vagy egy másik társasági forma megfelelőbb lehet, mivel az egyéni vállalkozás esetében a vállalkozó a saját vagyonával felel az esetleges tartozásokért.
Egy kis segítség a siker érdekében
Az egyéni vállalkozás indítása különösen előnyös diákoknak, nyugdíjasoknak, vagy másodállásban vállalkozni kívánó személyeknek. Az egész lényege az egyszerűség és annak a lehetősége, hogy akár egy hobbiból rendszeres, legális jövedelemre tegyünk szert.
Az egyszerűsége azonban nem jelenti azt, hogy bizonyos szabályok, könyvelési kötelezettségek ne vonatoznának az egyéni vállalkozókra, ráadásul ezekről maguknak kell gondoskodniuk. Számlát kell mindenről kiállítani, elszámolni a költségeket, adóbevallást készíteni és befizetni a különböző járulékokat.
Ezek miatt a terhek miatt mindenképpen érdemes egy cégjoggal foglalkozó cég segítségét kérni, amely minimális áron segít a könyvelés és az adminisztratív feladatok elvégzésében, cserébe a tevékenységünk legális lesz és nyugodtan alhatunk, nem kell félni a következő bevallási időszaktól.