Érzékenyebbé váltak az újépítésű ingatlanok után érdeklődők és egyre nagyobb jelentősége van, hogy milyen plusz szolgáltatásokat kapnak a pénzükért, mennyire lesz hosszú távon kifizetődő a befektetésük. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa arról beszélt, a vásárlók szeretnének a lehető legtöbbet megtakarítani a közös költségen és a rezsin is, mert ha kiadják, magasabb összeget tudnak a lakásért elkérni. Mint mondta, az északi fekvésű ingatlanoktól sokan tartanak, így ezek esetében akár több millió forint árengedményt kell adnia a beruházónak.

A koronavírus-járvány miatt ugyan csökkentek az árak az új építésű lakások piacán, a legtöbb beruházó mégis próbálja tartani az árat, mert van egy vásárlóréteg, amely most is jelen van a keresleti oldalon. Jelentős változás viszont az utóbbi évekhez képest az, hogy a vásárlók kivárnak és válogatnak, főleg azok után, hogy január elsejétől újabb otthonteremtési kedvezmények lépnek majd életbe, köztük az ismét bevezetésre kerülő öt százalékos ÁFA az új építésű lakásokra.

Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa arról beszélt, ma sokkal többet számít, hogy milyen plusz szolgáltatásokat kap valaki a pénzéért egy új építésű ingatlan vásárlásakor, ahogy az is, mennyire lesz hosszú távon hatékony a beruházása.

„Az is prioritást élvez már, hogy minél kevesebb legyen a közös költség és a rezsi, mert a vevő szeretné ezt a pénzt megtakarítani, megnyerni magának. Ha ugyanis kiadásban gondolkozik, és annyival többért tudja kiadni, hiszen a bérlők általában a szumma elköltött összeget nézik, és nem mindegy, hogy 70-80 ezret költ rezsire vagy csak ennek a töredékét” – magyarázta.

Curology / Unsplash

Mint fogalmazott, nagyon számít az új építésű ingatlanok földrajzi elhelyezkedése is. Eddig nem volt olyan fontos , hol volt az adott lakás, hogy honnan kell bejárni a munkahelyre, de keresleti oldalon ismét fontossá vált ez a szempont is.

„Az a tapasztalom, hogy az emberek félnek az északi lakásoktól, mert azok sötétek, és bár ez nem minden esetben igaz, a sztereotípiák erősen élnek a fejekben.

Ha nem kedvező egy lakás tájolása, akkor annak megvásárlását halogatják. Sőt, ha van két ugyanolyan lakás, akkor amelyiknek kedvezőtlenebb tájolású a nappalija, azt lassabban, akár fél évvel több idő alatt lehet eladni vagy több milliós árengedményt kell tenni” – fogalmazott Gadanecz Zoltán, hozzátéve, hogy ilyen esetekben a beruházó haszon kárára ad engedményt a vételárból.

A GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint egyértelműen válogatósabbak, érzékenyebbek lettek az emberek, a januárban életbe lépő újabb kedvezmények pedig ezt a tendenciát csak felerősítik, de a legtöbb beruházó így is megpróbálja tartani az árat. A következő ütemek értékesítésénél viszont majd válaszút elé kerülnek a vevők, hogy egy rosszabbul tájolt, de kész ingatlant választanak, vagy alaprajzról egy jobb tájolásút.

 

Szeretnél egy mentort? Vedd fel velünk a kapcsolatot, segítünk az indulásban!

Kapcsolódó: