Horvátország hazánk fontos gazdasági partnere, az utóbbi években egyre vonzóbb terep a hazai vállalkozások számára, legyen szó áruk kiviteléről vagy tőkebefektetésről. Mivel a külkereskedelem elengedhetetlen része a termékek eljuttatása az eladótól a vevőig, tekintsük át, milyen teendőink vannak a puszta szállításon felül!
Évezredes történelmi múlt a jelen sikerei mögött
Magyarország és Horvátország közös története a 11. század óta íródik, de a modern kori gazdasági kapcsolatok a jóval rövidebb múlt ellenére szintén virágoznak. Az európai uniós tagság és a földrajzi közelség éppúgy fontos és értékes üzleti partnerré teszi egymás számára a két országot, mint a szoros és barátságos diplomáciai viszony.
A két ország külkereskedelmi forgalma az utóbbi bő egy évtized alatt több mint két és félszeresére, 2,5 milliárd euró fölé növekedett. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint hazánk főbb exportcikkei közé vegyipari termékek, gyógyszerek, élelmiszerek tartoznak, míg a behozatal fontosabb cikkei közé cukor, növényi olajok, papíráruk sorolhatók. Ezenfelül a villamos energia és a kőolaj kereskedelme is jelentős.
Export Horvátországba – milyen dokumentumokra van szükség?
Bármilyen, fizikailag megfogható árut exportáljunk is Horvátországba, a termék puszta előállításán és a megfelelő értékesítési csatornák kiépítésén felül figyelmet kell fordítanunk az adminisztratív teendőkre is. Következzen a papírmunka, azaz a Horvátországba irányuló export zökkenőmentes lebonyolításához szükséges dokumentumok.
Szállítólevél – ez az okmány mindenféle szállítás alapkövetelménye, amely tartalmazza a feladó és a címzett adatait, az áru leírását, mennyiségi adatait, tömegét, a csomagolási egységet és azok számát. A szállítólevelet mindkét félnek alá kell írnia, így válik az ügylet érvényes részévé.
Számla – mint minden kereskedelmi tranzakciónak, az exportügyleteknek is elengedhetetlen része a termék ellenértékének kiegyenlítése. Külföldre történő termékértékesítés esetén fontos figyelmet fordítani arra, hogy a megszokott tételeken – mint az áru mennyisége, értéke, a teljesítés és a kiállítás dátuma, a fizetési határidő és feltételek – felül fel kell tüntetnünk a pénznemet, a nemzetközi banki utalásokhoz szükséges formátumú bankszámlaszámot és a számlavezető pénzintézet úgynevezett SWIFT kódját. A számlán szereplő tételeknek továbbá meg kell egyezniük a szállítólevél adataival.
Vámnyilatkozat – mivel a Horvátországba irányuló export az Európai Unión belül megvalósuló ügylet, alapesetben nem terheli vám, egyes cikkek, jövedéki termékek stb. esetében szükség lehet speciális eljárásra.
EUR-1 eredetbizonyítvány – általában az Európai Unión kívülről származó termékek, használt gépek, berendezések esetében szükséges a vámkedvezményes eredet igazolására.
Egészségügyi engedély, tanúsítvány – főként élelmiszeripari termékeknél játszhat szerepet, ezek esetében ugyanis létfontosságú, hogy csak nyomon követhető, a célország előírásainak megfelelő és kellő gondossággal szállított árucikkek juthassanak el a címzetthez.
Jövedéki termékekhez kapcsolódó dokumentumok – a jövedéki termékek forgalmazása külön engedélyekhez kötött, a szállításkor szükség lehet ezek meglétének bizonyítására. A hatóságok szintén kérhetnek a jövedéki termékekről szóló speciális nyomtatványokat, jegyzékeket a termékek eredetének és mennyiségének igazolására.
Növényútlevél és növényi termékekhez kapcsolódó dokumentumok – az egyes vetőmagok és egyéb növényi termékek kereskedelmét szigorú előírások szabályozzák, egyebek mellett a kórokozók és kártevők behurcolásának elkerülése érdekében. A növényútlevél egy külön címke, amelyet az illetékes hatóságok által felhatalmazott vállalkozások, valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, különleges esetekben pedig a kormányhivatalok állíthatnak ki, kizárólag akkor, ha alapos vizsgálat igazolta, hogy a növény megfelel a növényegészségügyi követelményeknek.
Biztonsági adatlap – veszélyes áruk szállítása esetén elengedhetetlen. A biztonsági adatlap (MSDS) részletes információkat tartalmaz az áru tulajdonságairól, a kockázatokról és a biztonságos kezelésről.
Lehet több is, kevesebb is
Lényeges hangsúlyozni, hogy minden szállítmányozási megbízás alkalmával egyedileg kell megvizsgálni, hogy ahhoz milyen dokumentumokra van szükség – egyesek több, mások kevesebb papírmunkával járnak. Továbbá, mivel a külkereskedelmi, vám-, jövedéki stb. eljárásokra vonatkozó szabályok időről időre változhatnak, ezért fontos, hogy mindig az aktuális jogszabályokat vegyük figyelembe.
Partner a horvátországi szállítmányozás dokumentálásában
A felsoroltak alapján bonyolultnak tűnhet a külkereskedelmi ügyletek lebonyolítása, de rengeteg időt és energiát takaríthatunk meg, és főként sok hibalehetőséget küszöbölhetünk ki, ha a feladatot szállítmányozó vállalkozásra bízzuk. Ekkor a teljes folyamatot – ez alatt nyugodtan értsünk telephelytől telephelyig terjedő megoldásokat! – egy harmadik fél intézi, beleértve az úgynevezett kereskedelmi paritások megadását, esetleges biztosítási, vám- és jövedéki eljárások lefolytatását.
Az európai szállítmányozási piacon több mint 90 éve jelen lévő Raben Group a kontinens 15 országában saját telephellyel, valamint az egész világra kiterjedő partnerhálózattal áll ügyfelei rendelkezésére. A horvátországi exportban érdekelt vállalkozások számára különösen kedvező megoldásként a Raben rendszeres közúti járatokat indít Zágrábba, amelyekkel akár 24 órás futásidővel vállalja nemzetközi raklapos szállítmányok célba juttatását.